Etiler merkezli mekanın yeni bir marka dokunuşuna ihtiyacı olduğu gün ben de mekanla yeni tanışmıştım. Belli bir müşteri kitlesi ile hali hazırda aktif hizmet sunan bir mekanı yeniden konumlandırmak, sıfırdan başlamaktan her zaman biraz daha kısıtlı tasarım imkanı sunuyor, fakat mekana ve müşterilerine en iyi ifadeyi yakaladık diyebilirim.

The restaurant Pslounge which is located in Etiler / İstanbul as center branch has been needed a new touch for its own brand. It has own target customers and it is a place in action daily, but it is always more limited to position the brand than a new started brand as a visual design. Even though we could succeed to have the right message for brand.

Mekanın sahibi ile ilk analiz toplantımızda, mekanı açarken ne hayal ettiğini ve mekanın kendisini nasıl ifade etmesini düşündüğünü sormak durumundaydım. Buradan ve diğer analizlerden aldığım cevaplarla Pslounge müşterilerine gündüzden geceye keyifli zaman geçirebilecekleri ve kaliteli hizmet alabilecekleri bir mekan ifadesini vermesi gerekiyordu. Mimarideki yoğun detaylar dışında kurumsal kimlikten sunuma bu ifadeyi veren doneler eksik ya da çok hatalı uygulanmıştı. Markaya bir marka konum cümlesi kurmak ve ihtiyaçları bu cümle etrafında toplamakla işe başladım.

When the first meeting with the owner of the place for analysis, I asked him about what kind of message and ambients for place he aimed to give more different than the others? And I got answers as; the place wants to be seem  more like spending cheerfull times and having luxury services for customers but, there is not good items not for corporation identity and presentation style except too much architecture details. And I started to work with creating a brand positioning sentence to feed brand.

Devamında Pslounge şunu söylemeye başladı; 2014 yılında Bodrum Yalıkavak Marina’da başladığı yolculuğunda, konfor ve lezzet düşkünü misafirlerin, günün her saati, geleneksel Azerbaycan ve Orta Asya mutfağı ağırlıklı olmak üzere Dünya mutfağı lezzetlerini lüks bir servis ile tadabilecekleri konsept ile misafirlerini ağırlayan PS Lounge; bugün uluslararası restoran zinciri olarak yoluna devam ediyor. PS Lounge misafirlerine, ustalarından hazırlanan özgün nargile keyfini yaptıkları sırada, kaliteli zaman geçirebilecekleri; minimal modernliğin içinde etnik esintiler taşıyan dekorasyonu ile sıcak ambiyans sunuyor.

Following the sentences Pslounge start to tell a message as;
PS Lounge is an international restaurant chain that began its journey in Bodrum Yalikavak Marina in 2014, luxuriously serving its patrons traditional Azerbaycan cuisine, Central Asian and World flavours. With its modern ambience and ethnic vibe, PS Lounge offers guests an unforgettable Nargileh experience.

Logo tasarımı ile başlandı tabiki de her zaman olduğu gibi. Logoyu temel aldığım anahtar kelimeler gece gündüz ve mekanın öne çıktığı yemeklerin ait olduğu Azerbaycan ve Orta Asya’nın Buta sembolü oldu. Pslounge Standart el yazısı olan logodan kendine ait bir karakter taşıyan logoya dönüştü.

As always I started to design with logo and logo is based on the keywords of day an night and traditional symbol of Azarbaijan – Buta because of serving the Azarbaijan Cuisine in the restaurant. Pslounge become a brand which has a special character logo from a basic handwritten logo.

Logonun devamında müşterilerin bu logoyu ve markayı yaşayacakları alanlar açmak gerekiyordu. Bir mekanda en doğru nokta sunumlara dokunmak olacaktı. Başta tabaklara baskı olacağını duyan mekanın şefi bu fikre çok karşı çıkmıştı fakat tabaklar üzerindeki mekana özel modern- oryantal düzende tasarlanmış buta desenlerini gördüğünde “Tüm tabaklara bunları uygulayabilir miyiz tek kelimeyle heyecanlandım.” yorumunu aldım. Tabaklardan yağlı kağıtlara ambalajlara ve peçetelere kadar izleyen bir desen mekana ifade etmek istediği mesajını vermeye büyük oranda yardımcı oldu. 

After logo design there should be creating new spaces for customer to feel new brand atmosphere. The best way to do that is touching the right points in the place such as plates and services items. At the first time when the Chef heard about the new printed plates he was so against to this idea but after he saw the pattern which is design in modern- oriental buta symbols he was suprised. He said that if we can apply this pattern for all plates and than patterns and new brand items has been applied in many items such as mugs, napkins, food papers and packages. It helps to give new message to visitors. 


Bundan sonrası markaya bağlı hareket edebilecek imaj çekimleri ve organizasyonlarla eşlik etmesi üzerine ortalama 3 aylık bir proje süreci ile tüm çalışmaları birkaç örnek çekimle teslim ettim. 
Not:  gitme durumunuzda zencefil çaylarını mutlaka denemelisiniz.

After this identity design, there should be more art directory and styling works to be contunied to brand. And I finished the work in 3 month process.
Ps: you should try their special ginger tea. Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *