Bir marka hedefini logodaki tek bir detayla anlatabilir mi? Pekala mükemmel denilebilecek logolarda gördüğümüz en temel özellik diyebilirim. Mocowi için çabaladığım nokta sanırım biraz buna özenmek gibi birşey olmuştu. Proje isim süreci, logo süreci müşteri memnuniyeti oldukça gergin anlar yaşatan bir proje olsa da sonucu hem marka sahiplerini hem de klavuzu her inceleyen için tatmin edici sonuçlar doğurdu. Mocowi neydi, Dünya ile ilgisi de nereden çıktı?

Bu yazıda sadece logo üzerine olan hikayeyi anlatacağım, diğer kurumsal kimlik donelerine behance linkinden ulaşabilirsiniz.

IOT tabanlı proje olup bulut sistemi üzerinden internet paylaşımı yapabildiğiniz ve araç verilerini kontrol edebildiğiniz bir cihaz olan Mocowi’nin marka kimliği edinme sürecinde logo tasarımı nasıl oluştu?

Mocowi’nin yaptığı iş üzerine analizler sonucunda bizim için önemli üç anahtar kelimeye ulaştık.

touch- world – wi-fi

Genelde logo tasarımda tek bir kelimin üzerinden gitmek çok daha rahat ve anlaşılır olmakla beraber bazen kelimeleri harmanlamak da çok güzel sonuçlar çıkarabiliyor. Bu da bu güzel sonuçlardan biri…

Çok net bir şekilde her kelimin karşı görselini ikon olarak çizip bu ikonlarla analizini yaptığımda kelimeler çok net anlaşılıyordu. O zaman bir adım öteye, görselleri harmanlayalım ve Mocowi sembolümüz hazır. Burada en temel alınan nokta dünyanın anahtar kelime olarak alınmasıydı. Bunu da dünyaya yön veren ekseni üzerine kurguladığımda tüm projeye taşları neredeyse yerlerine oturmuş gibiydi. Bundan sonrası doğru teknik, estetik detaylar, renkler şekiller vb aşamalar.

sembolle ilerlemişlen ana noktaya geldik, logo type, Mocowi nasıl okunacak? Yine dünyanın 23.5 derecelik eğimini ortak nokta alıp logo type oluşturuldu. Bu 23.5 olmasa proje yürümezmiş dedirtebilir ama tasarımın güzel yanı da bu değil midir, herşeyin bir nedeni var ve her çizgi bir nedenden ötürü orada… Ve sonuç logomuz hazır gerisini kurumsal kimlik anlatsın. Detaylı kimlik burada.

“Mocowi; A technology producer brand which aims develop cloud system products for internet using, sharing and data prodividing in connected vehicles and public areas until internet usability is free and everywhere.”   
This is a large skill corporate identity guideline project of Mocowi. Logo is located on the axis of the World as the meaning of “Connect to World” slogan. All the guide and design principles are based on the 23.5° axis of the World. This article is about logo process. For whole of the corporate identity project you can reach from
this link.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *