Tasarım ve uyguluma süreciyle toplamda üç haftalık bir illüstrasyon projesi sürecini nasıl yaşadık, nereden geldik nereye vardık, merakla sorulan ‘bunu nasıl tasarladınız’ sorusunun cevabına buyrun buradan bakalım.

Kadın Doğum ve jinekoloji üzerine kişisel marka çalışmalarına henüz başladığımız Dr. Emrah Kızıldağ bu süreçte yeni odasında enerjik bir atmosfere ihtiyacı olduğundan bahsetti yine bol kahveli bir toplantı sürecinde. ‘Duvarımda böyle kocaman büyük bir illüstrasyon olsa beni yansıtan enerjik ve mutlu’ dedikten sonra hedef kitle araştırmasıyla işe başladım. 

Before this wall design we started to work about his personal branding in gynecology. The general items such as web and social media design platforms were keep going over the mission of him but, in this process he wants to have design illustration for his patient’s room. He said that it is a need for creating an energetic atmosphere in the room for patients. 

Projeye başlamak için dikkatli bir gözlem şart. Efendim, kendisini bileniniz bilir, sorunlara çaresi, tükenmek bilmeyen enerjisi ve pozitifliğiyle mutluluk saçan bir doktor olarak hastalarıyla ilişkisini yansıtan bir illüstrasyonu tasarlamak üzere bir hafta boyunca belli aralıklarla hasta doktor ilişkilerini gözlemledim (izin üzerine sessiz sessiz izledim kısacası) Burada %80 anne adayları gebe kadınlarımızı %20 de kadın hastalıklarına derman arayan kadınlarımızı ele aldık. Sonrasında doktorun stratejisi, hastaların beklentileri, süreçteki duyguları her bir detayı not ettikten sonra çıkan sonuç güzel bir hikayeyle bu işi çözebileceğim oldu. Hepimizin dünya varolduğundan beri ortak hikayesi bebeğin oluşumu ve doğumu. Enerjiyi tavan yaptıracak en duygusal hikayelerden biridir herhalde dünyadaki diye düşünürken, işin en sevilen kısmı da hikayesi oldu zaten.

First part of the project was defining the target audience and understanding what they want to see on the wall. I made an observation for a week in the room during the examination. I observed several examinations, patient’s reactions, expectations and problem solving types of doctor. This analysis gave me some results about Doctor’s strategy,  patient’s expectations and experience about being mother and father process. Yes, target was %80 pregnant women or women who want to be pregnant, other %20 women who have gynecologic diseases. 

Hikaye hazır, hikayeye en uygun görselleri tercih etmek, renkler için ve bu görseller için en ideal hedef kitle kullanıcılarıyla test yapmak işin ar-gesi gibi bir noktada en ince ayrıntıyı çıkarmak estetiğin temelini oluşturan sağlam betonarme yapımız diyebiliriz. 

Finally I decided to create a story on the wall about the process of giving a birth. Because it was our mutual story and this story tells the same thing for all of us at the beginning of the world. It is how we became to the world. This story affects every person emotionally without dispute and this is what we need for the wall design idea. After idea is appeared for more energetic effects I made a color tests and visual test for the best results with potential target audience.  

Geldik teknik detaylara, neden bu basit çizim tekniğini kullandık sorusunun cevabı doktorun kişisel özelliğinde yatıyor. Her sorunu çözen bir çizgi süper kahramanına en yakın stil olduğunu düşünerek yola çıktım. Büyük duvarda çözünürlük çok önemliydi bu nedenle vektörel bir çizim olması en doğru karar olacaktı. Büyük bir kanvasımız var elimizde ve en doğru estetik yerleştirme için de altın oran koştu imdada her zamanki gibi. Altın oran kuralına göre parçaları zemine de yerleştirdikten sonra hikayemiz izleyiciyle buluştu. 

Bu hikayeye nice mutlu anne ve bebeklerin eşlik etmesi dileğimle…

The doctor is always energetic, happy and problem solver person like a super hero in the cartoons. So the best way was using lines more cartoony for defining the story. It is a big sized wall so, the drawing has to be vectoral for best  resolution. At the end of the drawing parts has to be tell a story and I need to use canvas most aesthetic view and I used it over the golden ratio principles to place the story. Here the result and hope to have more happy faces of mothers and babies. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *